Yatırım Şirketi Hissede %62 Yükseliş Bekliyor!

gostergeleri-en-cok-al-sinyali-veren-hisseler-2.png

AL – Hedef Fiyat: 53,20 TL

Mevcut Fiyat (TL) 32.88 Hedef Fiyat (TL) 53.20 Getiri Potansiyeli (%) 62%

Yüksek iskonto 2023 için göz kırpıyor

Ülker Bisküvi (ULKER) için hedef fiyatımızı 53,20 TL (12-ay) olarak belirlerken tavsiyemizi AL olarak paylaşıyor ve Araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Hedef fiyatımız %62 getiri potansiyeline işaret ediyor. Ülker Bisküvi’yi i) pazardaki lider konumu ii) yüksek marka değeri iii) geniş ürün gamı ve yeni ürün lansmanları iv) fiyatlama stratejisi ve miktar geçişleri v) güçlü ihracat konumu ve artan pazar payı vi) satın alımlarla güçlenen karlılık vii) döviz açık pozisyonunun %60’ını kapatması viii) sürdürülebilirlik gerekçeleri ile temel olarak beğeniyoruz. Yıl başlangıcından bu yana endeksin %27 gerisinde performans sergileyen hisse, 2023 tahminlerimize göre 3,9F/K ve 4,2x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor.
■ Atıştırmalık pazarında %36 pazar payı ile lider konumunda olan Ülker Bisküvi, çikolata, kek ve bisküvi alanlarında ulusal ve uluslararası pazarlara sunduğu ürünlerle dünyanın dev gıda üreticileri arasında yer alırken, üretimini Topkapı, Karaman, Silivri, Gebze, Ankara ve Giresun fabrikalarında gerçekleştirmektedir. Türkiye’deki 9 üretim tesisi dışında bağlı ortaklıkları ile de üretim yapmakta olan Şirket, HiFood, FMC, IBC ve Hamle şirketleri ile Mısır, Suudi Arabistan ve Kazakistan’da da üretim yapmaktadır.

Etkinliğe Katılmak İçin Görsele Tıklayınız

■ Yüksek marka bağımlılığı. Tüketicilerin satın alma davranışlarını belirleyen faktörlerin başında marka gelmektedir. Rekabetin arttığı ortamda marka bağımlılığı hem üstünlük sağlama hem de pazarlama maliyetlerini azaltma açısından önemlidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar Ülker markasına olan bağlılığın yüksek düzeylerde seyrettiğini göstermektedir. 2021 yılında MediaCat Ipsos iş birliğiyle 14.’sü gerçekleştirilen araştırmada atıştırmada Türkiye’de “en sevilen marka” ödülünü almıştır. ■ Geniş ürün gamı ve yeni ürün lansmanları. Bisküvi, çikolata ve kek olmak üzere 3 ana grupta yüzlerce ürüne sahiptir. Hem maliyet avantajı sağlamak hem de tüketici davranış ve trendlerini yakın takip ederek ürün gamını genişletmeye devam etmektedir. 2021 yılında toplamda 86 yeni ürün lansmanı gerçekleştirmiştir. ■ Fiyatlandırma stratejisi ve miktar geçişleri. Şirket, artan maliyetler karşısında pazardaki güçlü konumuyla iki hafta içinde fiyat geçişleri yapabilmektedir. Ancak, bulunduğu bölgedeki metal para ile alınabilir olmayı hedeflemesiyle fiyat artışlarında kısmi düzeltmeler yapmaktadır. Şirket, girdi maliyetlerindeki artışa karşı kendini miktar geçişleri yaparak korumaktadır. Bu miktar geçişlerini “upsizing” yani daha büyük boyutlarda daha yüksek fiyatlara satarak ya da “downsizing” yöntemiyle paketin içindeki ürün miktarını azaltarak yapmaktadır.
■ Güçlü ihracat konumu ve artan pazar payı. Satış gelirlerinin yaklaşık %40’ı ihracat ve yurt dışı operasyonlarından oluşmaktadır. Ülker Bisküvi ürünleri Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrupa, Afrika ve Amerika’ya ihraç edilmektedir. İhracatına yaklaşık %14 katkı sağlayan Suudi Arabistan’da %25’lik pazar payıyla ve yaklaşık %5 katkı sağlayan Mısır’da ise %17 pazar payı ile lider konumdadır. Asya’ya açılan kapısı olan Kazakistan’da ise Nestle ve Mars’tan pazar payı alarak ikinciliğe yükselmiştir. İhracat ve yurt dışı operasyonlarının FAVÖK içindeki payı ise yaklaşık %43’e yükselmiştir. Kaynak: Deniz Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler