Popüler Hisseden %42 Yükseliş Bekleniyor!

hisse-icin-12-aylik-hedef-fiyat-415-tl.png

Ak Yatırım, TUPRS-Tüpraş için hedef fiyatını 671,80 TL olarak korudu, tavsiyesini "endeks üstü getiri" olarak korudu. Raporda ayrıca, güçlü 2022 karı sonrasında Tüpraş hissesinde temettü beklentisinin arttığının da altı çizildi.

Güçlü karlılık ile beraber temettü hikâyesi  Tüpraş için 671,8 TL hedef hisse fiyatı ile “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemizi yineliyoruz. Hedef hisse fiyatımız %42’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Tüpraş’ın, 1- cazip değerlemesi, 2- ürün marjlarının yüksek seyretmesi, 3- caziptemettü verimi, 4-dizelde yaşanan arz sıkıntısıyla birlikte güçlü 1Ç23 kar beklentisi ve 5- stratejik dönüşüm planı çerçevesinde atılan somut adımlar gibi faktörler sebebiyle endeksin üzerinde performans göstermesini bekliyoruz.

Etkinliğe Katılmak İçin Görsele Tıklayınız

Temettü hikayesi yeniden 2019’dan beri zayıf karlılık ve birikmiş zararlar nedeniyle temettü dağıtılamamıştı. Güçlü 2022 karı sonrasında Tüpraş’ın brüt 20,8 milyar TL (Hisse başına: 75.4 TL) temettü dağıtmasını bekliyoruz. Beklentimiz %16’lik bir temettü verimine işaret ediyor. Güçlü karlılığın en az iki çeyrek daha devam etmesini bekliyoruz. Avrupa’daki doğalgaz krizi, pandemi sonrasında toparlanan talep ve arz sıkıntısı nedeniyle tarihi ortalamalarının çok üzerine çıkan dizel ve jet yakıtı marjları sayesinde Tüpraş, 2Ç22 ve 3Ç22’de ortalama 1 milyar dolarlık bir FAVÖK elde etti. Orta distilat ürün marjları geçtiğimiz çeyreklerde ortalama 40 dolar seviyesindeyken, 4Ç22’de şu ana kadar dizelde 50.5 dolar seviyesi görüldü. İlk tahminlerimize göre, Tüpraş’ta 4Ç22’de 728 milyon dolarlık (13,7 milyar TL) bir FAVÖK rakamı bekliyoruz (4Ç21: 614 milyon dolar). Aralık 2022 başından itibaren Rusya’dan deniz yoluyla yapılan petrol ihracatına $60/v tavan fiyat uygulanması, Rusya’dan iskontolu petrol arzının devam etmesine neden olabilir. Bu da hafif-ağır ham petrol makasında açılmaya sebep olarak Tüpraş’ın karlılığına olumlu etki edebilir. Şubat 2023’ten itibaren de Rusya’nın petrol ürünü ihracatına yaptırım uygulanmaya başlanması, zaten sıkışık olan dizel arzını daha da azaltabilir. Buna göre 1Ç23’te de ürün marjlarının kuvvetli olmasını beklemekteyiz. DEĞERLEME Tüpraş için 671,8 TL hedef hisse fiyatı ile “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemizi yineliyoruz. Hedef hisse fiyatımız %42’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor.
Tüpraş’ın, 1- cazip değerlemesi, 2- ürün marjlarının yüksek seyretmesiyle beraber güçlü 4Ç22 beklentileri, 3- yüksek temettü verimi, 4- dizelde yaşanan arz sıkıntısıyla birlikte güçlü 1Ç23 kar beklentisi ve 5- stratejik dönüşüm planı çerçevesinde atılan somut adımlar gibi faktörler sebebiyle endeksin üzerinde performans göstermesini bekliyoruz.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler