Popüler Enerji Şirketi İçin Hedef Fiyat Yükseltildi!

sirket-icin-hedef-fiyat-1285-tl.png

Yapı Kredi Yatırım, Aksa Enerji AKSEN hisse senedi için hedef fiyatını 39,00 TL’den 63,90 TL'ye yükseltti, "al" tavsiyesini korudu.

Raporda yer alan detaylar şöyle: Döviz bazlı VAFÖK artıyor Aksa Enerji için 12 aylık hedef hisse fiyatımızı makro ve spot elektrik varsayımlarımızdaki değişikliklerden ve Şirket’in Gana sözleşmesinin süre uzatımından sonra 39 TL’den 63.9 TL’ye güncelliyoruz. Hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz. Hisse, Aralık 2021’den itibaren ¨Model Portföy¨ümüzde yer almaktadır ve endeksin %94 üzerinde getiri sağlamıştır. Elektrik fiyatları yurt içi görünümü destekliyor:Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik üretim santralleri için Nisan ayında ¨azami uzlaştırma fiyatı¨ uygulamasını başlattı. En son açıklanan Ekim tarifelerine göre doğal gaz yakıtlı santraller için 4,500 TL/MWs ve yerli kömür santralleri için 2,050 TL/MWs olarak belirlendi. Aynı dönemde ortalama spot elektrik tarifesi ise 3,566 TL/MWs (yaklaşık 200 dolar/MWs) idi. Bu gelişmeler ışığında biz de 2022 yılı için spot elektrik fiyat ortalamasını 150 dolar/MWs’e (önceki 120 dolar/MWs) ve 2023 için de 130 dolar/MWs’e (önceki 100 dolar/MWs) yükseltiyoruz. Aksa Enerji, yurt içi elektrik satışlarının yaklaşık %55’ini spot piyasada satarken, geri kalanını çoğunlukla ikili anlaşmalara tahsis ediyor. 2022 ve 2023 yıllarında yurt içi operasyonları için ortalama satış fiyat tahminimiz sırasıyla 141 dolar/MWs (önceki 86 dolar/MWs) ve 126 dolar/MWs (önceki 80 dolar/MWs) olarak güncelliyoruz.

Düşük komisyonlu işlem yapmak için tıklayınız

Gana sözleşmesi 2037 yılına kadar uzatıldı: Aksa Enerji, vadesi Şubat 2024’te bitecek sözleşmenin yerine Gana Cumhuriyeti ile 370 MW kurulu güce sahip olan çift yakıtlı (doğalgaz/akaryakıt) santralinden elektriği sağlamak üzere 15 yıl süreli dolar bazlı yeni bir sözleşme imzaladı. Hâlihazırda Gana yatırımından yaklaşık 100 milyon dolar tutarında bir VAFÖK katkısı hesaplıyoruz ve önümüzdeki dönemlerde vadenin uzamasından dolayı VAFÖK katkısında bir miktar normalleşme öngörüyoruz. Orta vadede bu yatırımdan VAFÖK beklentimiz ise yaklaşık 85 milyon dolar. Kazakistan yatırımından döviz bazlı ek VAFÖK katkısı: Aksa Enerji Temmuz ayında Kazakistan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı tarafından düzenlenen 240 MW kurulu güce sahip Kyzykorda kombine ısı ve enerji santrali kurma ihalesini kazandı. Daha sonra Ağustos ayında da 15 yıllık kapasite sözleşmesi imzaladı. Yatırım tutarının yaklaşık 300 milyon dolar olması ve yatırımın 2025 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Faaliyete geçtiği zaman yıllık 70 milyon dolar ek VAFÖK katkısı öngörüyoruz. Finansman henüz kapanmadığından değerlememize dahil etmedik. Enerji depolama: Şirket 13 ayrı müstakil elektrik depolama tesisi projesi’ne ilişkin EPDK’ya başvuru yaptı. Bu yatırım ile toplam 1.8 GW yeni kurulu güç depolama kapasitesi hedefliyor. Aynı zamanda rüzgar ve güneş santrali kurmak için önlisans başvurusu da gerçekleştirdi.
 Riskler: (i) Beklenmeyen gecikmeler, (ii)Türkiye’de elektrik fiyatlarında olası keskin düşüş, (iii) TL’nin dolar karşında değer kazanması.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler