Otomotiv Hissesinde %32 Yükseliş Bekleniyor!

hisse-icin-hedef-fiyat-420-tl.png

Tavsiye: AL

Hedef fiyat TL 436,00 Getiri potansiyeli %32

Türk Traktör (TTRAK) Ufukta toparlanma görünüyor…

TTRAK için 12 aylık hedef fiyatımızı 436 TL’ye yükseltirken, AL tavsiyemizi koruyoruz. TTRAK’ın, lider konumunun katkısıyla gelecek vadeden yurt içi traktör pazarından olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Güçlü seyir izleyen CNH Industrial’ın yurt dışı siparişlerinin şirkete olumlu yansımalarının olacağını öngörüyoruz. TTRAK, 2022T’de 6,7x FD/FAVÖK ve 8,2x F/K çarpanları ile işlem görmektedir.

Düşük komisyonlu işlem yapmak için tıklayınız

2023 toparlanma yılı olacak… TTRAK’ın 2022 yılında yıllık bazda %10 azalışla 43.744 adet, 2023 yılında ise yıllık bazda %7,6 artışla 47.085 adet traktör satmasını bekliyoruz. 2023 yılında, toparlanan iç pazar ve artış gösteren yurt dışı siparişlerin katkısıyla satış adetlerinin artacağını öngörüyoruz. Şirketin, 2022 yılında 20,4 milyar TL, 2023 yılında ise 27,9 milyar TL hasılat elde edeceğini hesaplıyoruz. Gelecek vadeden iç pazarda lider pozisyon… Şirketin 8A22’deki yurt içi traktör pazar payı %44,3 düzeyindedir (2021 yıl sonu: %51,2). TTRAK, TIER 4 emisyon seviyesindeki traktörlerin üretimini sürdürürken, yurt içindeki rakipler TIER 3 emisyon seviyesindeki traktörlerin satışına devam etmiştir. TIER 4 traktörlerin parçalarında yaşanan tedarik sıkıntısı, TTRAK’ın yurt içi pazar payında azalışa sebep olmuştur. Şirketin, artış gösteren traktör talebinin katkısıyla yurt içi pazar payını tekrardan artıracağını öngörüyoruz. Ek olarak, STAGE 5 modelinin 2023 yılında iç pazara entegre edilmesi ile yurt içi pazarda satışa sunulması ile satışların ivme kazanacağını tahmin ediyoruz. Sübvansiyonlu krediler ve teşvikler olumlu katkı sağlayacak… Traktör satışları cazip kredi faizleri ile desteklenmektedir. Traktör satın alımında kullanılan Ziraat Bankası’nın sübvansiyonlu tarım kredi faizleri, Eylül ayında %6,3’e indirildi. Azalış gösteren kredi faizlerini, pazar lideri olan TTRAK için önemli katalistlerden biri olarak değerlendiriyoruz. Ek olarak, TTRAK Ekim ayında Erenler Fabrikası’nın modernizasyonu için 990 milyon TL tutarında yatırım teşvik belgesi almıştır. Güçlü ihracat görünümü… Şirketin yurt dışı satış gelirleri yükseliş trendindedir ve ihracat pazarlarında devam eden güçlü talebin etkisiyle gelirlerdeki artışın devam edeceğini düşünüyoruz. TTRAK’ın ortağı CNH Industrial, ağırlıklı olarak Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerindeki siparişleri toplayıp TTRAK’a yönlendirmektedir. TTRAK, Ağustos ayında STAGE 5 modelinin ihracatına başlamıştır ve yıllık 2 bin adet ihracat hedefi bulunmaktadır. Şirketin, 2022 yılında 18 bin adet traktör ihracatı gerçekleştirmesini ve 20 bin adetlik ihracat hedefine 2024 yılında erişmesini öngörüyoruz.
Artış gösteren traktör-dışı gelirler… 6A22’de, toplam gelirlerin %21’i traktör-dışı segmentten elde edilmiştir. Şirket, iş makineleri segmentinde yerli üretici lisansı almış olup, belediye ihalelerine katılım sağlamaya başlamıştır. Şirketin, traktör dışı gelirlerinde inorganik büyüme gerçekleştireceğini öngörüyoruz. Sağlam temettü verimi… TTRAK, yıllardır cömert bir temettü dağıtıcısıdır. Şirket, son 7 yılda %88 dağıtım oranı ve %7 temettü verimliliğine sahiptir. Değerleme sürecimizde, şirketin %90 dağıtım oranına erişmesini bekliyoruz. Riskler… Düşük yurt içi satışları, global resesyon görünümü kaynaklı azalış gösteren ihracat adetleri, artış gösteren emtia fiyatları kaynaklı daralan operasyonel karlılık, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda artış gösteren rekabet şirket açısından önemli risklerdir.

Değerleme…

TTRAK’ı %100 İNA ile değerledik. Hasılat, projeksiyonumuzun 3 yıllık ve 5 yıllık periyotlarında sırasıyla %35 ve %27 yıllık ortalama bileşik büyüme ile artmaktadır. Operasyonel karlılık tarafında, şirketin EBITDA marjının ortalama %13,99 olacağını hesapladık. Modelimizde, firma değerinin %68’i projeksiyon dönemi nakit akışlarının bugünkü değerinden, geri kalanı ise %5 düzeyinde kabul ettiğimiz sonsuz büyüme değerinden oluşmaktadır. Değer tahminimiz, 3.6x FD/FAVÖK tekabül etmektedir. Sermaye maliyetine gelince, modelimize %22 risksiz oran varsayımı, %5,5 özkaynak risk primi, %5 borç primi ve 0,76 hisse senedi betasına dayanan modelimize ortalama %25 düzeyinde ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti ekledik. 12 aylık hedef fiyatımız 436 TL olup, potansiyel getirimiz %32 düzeyindedir. Kaynak: Tacirler Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

 

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler