Hisse Senedinde %42 Yükseliş Bekleniyor

hisse-fiyatinda-61-yukselis-bekleniyor.png

Ak Yatırım, Hissede Hedef Fiyatını Yükseltti!

Ak Yatırım, Lokman Hekim (LKMNH) hisse senedi için hedef fiyatını 41,00 TL olarak belirlerken, hisseyi "endeksin üzerinde getiri" tavsiyesi ile tekrar araştırma kapsamına dahil etti.

Raporda yer alan detaylar şöyle: DEFANSİF BİR FIRSAT Lokman Hekim’i “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemiz ve 41,0 TL 12 aylık hedef fiyatımız ile tekrar araştırma kapsamına dâhil ediyoruz. Lokman Hekim’i beğenmemizin sebepleri: (1) Lokman Hekim İstanbul Hastanesi’nin (LH İstanbul Hastanesi) satın alınması, (2) sağlık turizmi gelirlerinin net satışlar içerisinde payının artması, (3) potansiyel yatırımlar, (4) hisse geri alımları ve (5) portföydeki diğer hastaneler için afiliasyon alınması potansiyelidir. LH İSTANBUL’UN SATIN ALINMASI 1 Nisan 2022’de Lokman Hekim “Adatıp Sağlık Hizmetleri” şirketini 129,6 milyon TL tutarına satın almış ve adını LH İstanbul Hastanesi olarak değiştirmiştir. Söz konusu satın alma ile şirket, ağırlıklı olarak sağlık turizmi aracılığıyla marka değerini, net satışlarını ve karlılık oranlarını artırmayı hedeflemektedir. Adatıp Hastanesi’nin 83,4 milyon TL net borcu sebebiyle Lokman Hekim, 46,2 milyon TL tutarında nakit ödemesi gerçekleştirmiştir. LH İstanbul Hastanesi 2Ç22 ve 3Ç22’de sırasıyla 34 milyon ve 45 milyon TL net satış açıklamıştır.

Düşük komisyonlu işlem yapmak için tıklayınız

LH İstanbul Hastanesi 2Ç22 ve 3Ç22’de sırasıyla 4 milyon ve 4 milyon TL FAVÖK açıklamıştır. LH İstanbul Hastanesi 2Ç22 ve 3Ç22’de sırasıyla %12,6 ve %9,6 FAVÖK marjı elde etmiştir. Lokman Hekim'in operasyonları iyileştirmesinin 18-36 ay sürdüğünü düşünürsek, LH İstanbul Hastanesi'nin 2023-2024'te olumlu katkılar yapması gerektiğine inanıyoruz. SAĞLIK TURİZMİ GELİRLERİNİN KONSOLİDE NET SATIŞLAR İÇERİSİNDEKİ PAYININ ARTMASI 2019 yılında sağlık turizmi gelirlerinin konsolide net satışlar içerisindeki payı %6,3 seviyesindeydi. 2020 ve 2021’de söz konusu oran sırasıyl a %7,7 ve %11,3 seviyelerine yükselmiştir. 9A22’de söz konusu oran %12,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Sağlık turizmi tarifelerinde tavan fiyat olmaması nedeniyle söz konusu segmentinin yurt içine göre marjının %1-2 daha yüksek olduğunu biliyoruz. Ayrıca, sağlık turizminin ağırlıklı olarak nakit bazlı bir işkolu olduğu düşünülürse, alacak vadeleri azalmalı, serbest nakit akışı ve özkaynak getirisi yükselmelidir. Yönetim, sağlık turizmi gelirlerinin konsolide net satışlar içerisindeki payını ~%25 seviyesine çıkartmayı hedeflemektedir. Üç potansiyel yatırım. 1) Yönetim, Akay Hastanesi’nin yatak kapasitesini 126’dan 150’ye çıkartacak bir yatırım üzerinde çalışmaktadır. İnşaat maliyetlerindeki artış ve yatırımın gerektirdiği inşaatın faaliyetleri durdurması gerektiği için yatırım süreci ertelenmiştir. 2) Yönetim, LH Üniversite Ankara Hastanesi’nin yatak kapasitesini 216’dan 230-235 seviyesine yükseltecek bir yatırım üzerinde çalışmaktadır. 3) Yönetim, güncel durumda 115 yatak kapasitesi ile faaliyet gösteren LH İstanbul Hastanesi’nin kapasitesini 200 yatak seviyesine çıkartmak için lisans satın almayı planlamaktadır. Söz konusu yatırımların etkisini modelimize henüz eklemedik. Başka hastanelerde afiliasyon alınması potansiyeli. Yönetim, Etlik ve Akay Hastaneleri için afiliasyon almaya çalışmaktadır. Eğer söz konusu durum gerçekleşirse şirketin net satışları ve marjlarının olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Risk faktörleri. (1) SGK ödeme sisteminde değişiklik, (2) sağlık turizmini etkileyebilecek jeopolitik gelişmeler, (3) verimsiz fiyat rekabeti ve (4) şehir hastanelerinin yaratabileceği potansiyel rekabet.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler