Gıda Hissesinde %59 Yükseliş Beklentisi!

12-gostergesi-al-sinyali-veren-hisseler-23-02-2024.png

Öneri / Uzun Vade : AL

Fiyat (TL) : 41.50 Hedef Fiyatı (TL) : 66.00 Yükselme Potansiyeli : 59% Öneri / Kısa Vade : Endeksin Üzerinde Getiri

Yayla Agro Gıda (YYLGD) Hisse Önerisi

Yeni fabrika, yeni ürünler, bildiğimiz Yayla…

Pirinç, bakliyat ve katma değeri yüksek işlenmiş gıda sektöründe 26 yıllık deneyimiyle ve yüksek marka bilinirliği ile faaliyet gösteren Yayla Agro Gıda,  2021 yılı itibariyle klasik bakliyat grubunda yurt içinde miktar ve ciro bazında sektör lideri konumundadır. Çoğunluğunu yurt dışı tedarikçilerden sağladığı çeltik, natürel bakliyat, bulgur gibi hammaddeleri entegre iş modeli ile Ankara ve Mersin’de bulunan üretim tesislerinde işleyerek tüketicilerle buluşturan şirket, 2023 yılında ilk iki fazının tamamlanması beklenen Niğde fabrikasıyla birlikte ise mevcut ürün gamına katma değeri yüksek yeni ürünler eklemeyi planlamaktadır. Ayrıca Niğde fabrikasının yeni yatırımlar için bir model niteliği taşıması ve benzer fabrika yatırımlarının yurt dışında da gerçekleştirilmesi, şirketin orta vadeli planları arasında yer almaktadır.  Gıda krizinin ayak seslerinin duyulduğu bu dönemde, ürünlerin saklama koşulları ve satın alım bazlı tüketici alışkanlıklarındaki değişime uygun olarak, Yayla Agro patentli teknolojiyle, katkı maddesi kullanılmaksızın üretilen, 3 yıl ürün ömrü olan gıdaların, son tüketiciler nezdinde karşılık bulacağını düşünüyoruz. 2023 yılında %25 dağıtım oranı ile kar dağıtımına başlamasını beklediğimiz Yayla Agro Gıda için hisse başı fiyat hedefimizi 66,00 TL olarak belirlerken, şirket için kısa vadeli tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli tavsiyemizi “AL” olarak başlatıyoruz.

Etkinliğe Katılmak İçin Görsele Tıklayınız

Entegre iş modeli ile sektörün lideri konumunda – Pirinç, bakliyat ve katma değeri yüksek işlenmiş gıda sektöründe 26 yıllık deneyimi bulunan Yayla Agro Gıda, yüksek marka bilinirliği ve geniş ürün yelpazesiyle sektördeki faaliyetlerini sürdürmektedir. Mevcut fabrikalarında hammaddeleri eleme, kırma, boylama, işleme ve uluslararası gıda normlarına uygun hale getirilen ürünler ise klasik gıda ve katma değerli ürünler olarak tüketicilere sunulmaktadır. Niğde fabrikasının tamamlanması ile katma değerli ürün portföyü çeşitlenirken, kar marjı yüksek ürünlerin ciro içindeki payı artacak – 2023 yılında ilk iki fazının tamamlanmasını beklediğimiz Niğde fabrikasıyla birlikte şirketin mevcut ürün gamına katma değeri yüksek yeni ürünler eklemesi planlanmaktadır. Şirketin sahip olduğu 2,5 mlr TL tutarındaki yatırım teşvik belgesinin yanı sıra yakın zamanda alınan kredilerden elde edilen nakit ve halka arz döneminde gelen gelirlerin bir kısmı ile planlanan yeni yatırımlar için gerekli inşaat ve makine alımları gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Şirket’in yeni yatırım girişimi olan Niğde fabrikasının ilk iki fazının planlandığı tarihten önce, 2023 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Yurt dışında kısa vadede yeni iş ortaklıklarına yönelik adımlar hedeflenirken, orta vadede ise katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik olası yeni fabrika yatırımları gündemde olacak – Şirket kısa vadede yurt dışında faaliyet gösterilen mevcut pazarların yanı sıra stratejik pazarlarda yeni iş ortaklıkları ile katma değerli ürünlerin yaygın satış pazarlanmasına odaklanmayı planlamaktadır. Niğde Fabrikasının tamamlanarak faaliyete başlaması ardından, benzer fabrika yatırımlarının yurt dışında da gerçekleştirilmesi, şirketin orta vadeli planları arasında yer almaktadır. Hem büyüme hem de temettü dağıtımı hedeflenecek – Şirket, her yıl elde ettiği karın bir kısmını sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilecek yeni yatırımlar için ayırırken, aynı zamanda da karın %25’lik kısmını ise temettü olarak dağıtmayı hedeflemektedir. Temettü ödemelerinin 2023 yılından itibaren karın %25’inin dağıtılması ile birlikte başlamasını beklemekteyiz.
Riskler – Küresel ekonomik şartlar sonucu hane halkı harcamalarında azalma, yurt dışından temin edilen hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar, ithalat ve ihracat rejimindeki değişimler, sektörde artan rekabet, şirket için başlıca risk unsurları olarak izlenmelidir. Kaynak: Vakıf Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler