Çemtaş (CEMTS) Teknik-Temel Analizi

12-gostergesi-al-sinyali-veren-hisseler-23-02-2024.png

Temel Görünüm

Şirkete ilişkin notlarımızı aşağıda görebilirsiniz: Çemtaş, 1Ç22 mali sonuçlarında, %577 artışla 235.41 milyon TL net kâr açıkladı. Şirketin net satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %164 büyüme göstererek 770.62 milyon TL oldu. FAVÖK ise yıllık bazda %465 artış kaydederek 279 milyon TL'ye ulaştı. Şirketin döviz fazla pozisyonu 381.99 milyon TL seviyesindeyken finansman gelirleri bulunmamaktadır. MACD, hareketli ortalamasının üzerinde olması sebebiyle alış pozisyonunu koruyor. En son 5 gün önce hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. Net Satışları ve Kârı Arttı Şirketin 1Ç22 gelir tablosunda net satışları %164 oranında artarak 770.62 milyon TL olarak gerçekleşti. Satışlardaki artış ile birlikte net kâr %577 artarak 235.41 milyon TL'ye yükseldi.Şirketin net borcu 62.89 milyon TL olarak gerçekleşti. Oran Analizleri Pozitif Şirketin 1Ç22 döneminde FAVÖK rakamları %465 artış göstererek 279 milyon TL seviyesine yükselirken, FAVÖK Marjı %36.20 seviyesine yükseldi. Faaliyet giderleri %79 artış gösterirken, finansal giderler %5,899.17 artış kaydetmiştir. F/K değeri 5.05 ile sektörün altındayken ve PD/DD oranı ise 2.59 seviyesi ile sektörün üzerinde fiyatlanıyor. Hissenin mevcut dönemdeki Temettü Verimi Oranı %0.83 olmuştur. Endekse Görece Pozitif Performans BIST 100 Endeksi son bir yılda %86 değer kazanırken, CEMTS ise %139 değer kazandı. Son bir yılda en düşük 11.89 seviyesini gören hisse, en yüksek 32.02 seviyesini gördü.

Teknik Görünüm

5 ve 20 Gün Hareketli Ortalama En son 4 gün önce 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor. Commodity Channel Index (CCI) CCI, +100 seviyesinin üzerinde ve aşırı alım bölgesinde bulunuyor. En son 5 gün önce yeniden aşırı alım bölgesine girerek yükselişin belki bir süre daha devam edebileceği yönünde işaretler veriyor. Momentum Momentum, aşırı alım bölgesinde bulunuyor. En son 3 gün önce yeniden aşırı alım bölgesine girmesi yükselişin bir süre daha devam edebileceği şeklinde değerlendirilebilir. Relative Strength Index (RSI) RSI, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 30 gün önce 70 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi. MACD MACD, hareketli ortalamasının üzerinde olması sebebiyle alış pozisyonunu koruyor. En son 5 gün önce hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. Stokastik Stokastik, +80 seviyesinin üzerinde ve aşırı alım bölgesinde bulunuyor. Stokastik, 20 seviyesini yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. Dönemsel Yabancı Yatırımcı Analizi Geçtiğimiz Haziran ayında yabancı yatırımcılar -54.14 Milyon TL net satım gerçekleştirdi. İçinde bulunduğumuz Temmuz ayının son 3 yıllık yabancı işlemleri ortalamasına bakıldığında 4.80 Milyon TL seviyesinde ve alım yönlü olduğu gözlemleniyor.Şirketin halka açık piyasa değerinin yabancı oranına bakıldığında, yabancı paylarındaki değişimin 3 yıllık ortalaması Haziran ayı için %0.22 düzeyinde olduğu görülmekte.Geçtiğimiz Haziran ayında yabancı paylarının, halka açık piyasa değeri üzerindeki payı %-5.25 azalış gösterdi. Kaynak: Halk Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber, altın son durum, gram altın fiyat, gram altın ne kadar?, çeyrek altın ne kadar?, yarım altın ne kadar, tam altın fiyat, 1 gram altın.  

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler