2023 Yılında Hissede %47 Yükseliş Bekleniyor!

hisse-icin-12-aylik-hedef-fiyat-415-tl.png

Tavsiye: AL

Son Fiyatı: 182,40 TL Hedef Fiyat: 268,90TL Yükseliş Potansiyeli: %47

Etkin Fiyatlama Stratejisi ve Sürdürülebilir Büyüme Durumu.

Coca-Cola İçecek hisselerini ‘AL’ önerisi ile Araştırma kapsamımıza ekliyoruz. CCOLA için 12 aylık hedef fiyatımızı %47 yükseliş potansiyeli ile 268,90 TL olarak belirliyoruz. Coca-Cola İçecek‘in piyasadaki lider konumu, satış hacmindeki organik büyümeyenin ile birlikte  inorganik satın almalara devam etme potansiyeli, güçlü fiyatlama stratejisi ve etkin maliyet yönetimi şirketi mali yönden destekleyen etkenler arasında. Coca-Cola İçecek için FD/FAVÖK çarpanını 2022 ve 2023 yılları için sırayla 4,8x ve 4,1x olarak tahmin ediyoruz.

Uluslararası Operasyonların Ağırlığının Artması ile Döviz bazında Kazançların Artmasını Beklemekteyiz.

2021 yılında küresel tedarik zinciri ve lojistik sorunları, artan enerji ve emtia fiyatları, dünya genelinde yükselen enflasyon ve ekonomilerdeki büyümenin toparlanması yıla damgasını vururken, Coca-Cola İçecek için 2021 yılı uluslararası operasyonlarında organik satış hacmini %14,7 oranında yükseldiği bir yıl oldu. 2021 yılı son çeyreğinde Özbekistan’daki inorganik satın almayla uluslararası satış hacmindeki büyüme %18,3 oranında gerçekleşti. Uluslararası operasyonlarda yılın başındaki yüksek onlu yüzdelerde büyüme hedefi bulunan Coca-Cola İçecek, 2022 yılının 9 ayında satış hacmini yıllık bazda %25,6 artırdı. Aynı dönemde uluslararası operasyonlardan elde edilen satış geliri ise yıllık %169,9 arttı. Türkiye operasyonları tarafında ise yılın 9 ayında satış hacmini yıllık %3,8 büyüten Coca-Cola İçecek, güçlü fiyatlama stratejisi ile hasılatını bu dönemde %119,6 arttırdı. Konsolide satışlar içerisinde 2021 yılında %60,3 (son 3 yıllık ortalaması 57,1) paya sahip olan uluslararası operasyonların 2022 yılında %64,9’a çıkmasını ve 2022-2031 yılları arasını kapsayan projeksiyon dönemi boyunca olası inorganik büyümelerin de etkisini göz önüne alarak ortalama %67,8 seviyesinde seyretmesini bekliyoruz. Kademeli olarak gerilemesini öngördüğümüz Türkiye operasyonlarının ise projeksiyon dönemi boyunca ortalamasını %32,2 (son 3 yıllık ortalaması %42,9; 2022 tahmini %35,1) olarak tahmin ediyoruz.

Pazar Liderliğinin Sürdürülmesi ve Yeni Lansmanlar ile Büyümenin Devam Etmesini Bekliyoruz

Faaliyet gösterdiği 11 ülkeden 8’inde gazlı içecek segmentinde pazarın lideri konumunda bulunan Coca-Cola İçecek, pazar dinamiklerine uygun şekilde büyüme fırsatlarını takip ediyor. Değişen tüketici alışkanlıklarına bağlı olarak hızla büyüme kaydedenorganize perakende kanalında satış noktalarının sayısını ve her noktadaki görünürlüğünü artırıyor. Geleneksel Kanal’ın yanı sıra Büyük ve İndirim Marketler kanallarını promosyon stratejisiile desteklerken; Yerinde Tüketim kanalında müşteri sadakatini yüksek trafikli fine dining restoranlar ve e-ticaret platformları vasıtasıyla güçlendirmiştir. Yeni lansmanlar ile ileriye dönük büyüme potansiyelini odağına koyan Coca-Cola İçecek uygun fiyatlı enerji içecekleri kategorisi ve Türkiye’de başarılı olan Costa Coffee ürününü, diğer ülkelerde de piyasaya sürme planları ile ürün portföyünü çeşitlendirerek pazar liderliğini destekliyor. Bu doğrultuda, şirketin 2022 yılını %144,1 hasılat ve %122,4 FAVÖK büyümeleri ile tamamlamasını bekliyoruz. Kaynak: Halk Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler