2023 TUPRS Temettü Tahmini

temettu-tahmini.png

2023 Yılı İçin Tüpraş (TUPRS) Temettü Tahmini Listesi ve Diğer Önemli Detayları Sizler İçin Derledik…

Petrol sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Tüpraş (TUPRS) 2014, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında temettü dağıtarak yatırımcılarını sevindirmişti. Şirket son 3 yıldır temettü dağıtmama kararı almıştı. Fakat bu yıl yatırım şirketleri şirketin temettü dağıtacağını ön görüyor. TUPRS borsamızın en çok kar eden önemli şirketlerinden biri. TUPRS 2023 temettü ödemesi tarihleri ise büyük merak konusu. Tüpraş yılın ilk 9 ayında gelir tablosunda net satışları %264 oranında artarak 150.61 milyar TL olarak gerçekleşti. Satışlardaki artış ile birlikte net kâr %1,007 artarak 11.55 milyar TL'ye yükseldi.Şirketin net nakdi 5.8 milyar TL olarak gerçekleşti. İş Yatırım TUPRS 2023 temettü tahmini hisse başına 71,87 TL olurken, Garanti BBVA Yatırım TUPRS 2023 temettü tahmini 67,30 TL oldu.  Kapanış fiyatına göre Temettü Verimi ortalama 12,70% ve 14,90% oranında gerçekleşiyor olacak.

TUPRS Kaç TL Temettü Verdi?

Şirketin son 3 yılda temettü dağıtmama kararı aldığını belirtmiştik. Fakat birçok yatırım şirketi bu sene TUPRS'dan temettü dağıtma kararı bekliyor. Şirketin temettü dağıttı yıllarda ortalama temettü dağıtımı %7.50 oranında olmuştur. Bu sene yatırım şirketleri TUPRS temettü veminini %12 üzerinde beklemektedir.

TUPRS Temettü Geçmişi

Tüpraş son 10 yılda 5 kez temettü dağıttı. Aşağıda yer alan tabloyu inceleyerek Tüpraş (TUPRS) temettü geçmişini öğrenebilir ve inceleyebilirsiniz..

Tüpraş (TUPRS) 2023 Ne Zaman Temettü Verecek?

TUPRS son yaptığı temettü ödemelerini Mart ve Nisan aylarında yapmıştır. Şirketin düzenli temettü ödemesi yapmaması nedeniyle bu yıl ne zaman temettü ödemesi yapacağı kesin olmasa da tekrar Mart ve Nisan aylarında yapamsı oldukçaolası görünüyor. Yatırım şirketlerinin ise en çok yüzdesel olarak temettü dağıtım verimi beklediği şirketlerin en başında TUPRS geliyor. Garanti BBVA yatırım ve İş Yatırım'da TUPRS dan borsanın en yüksek temettü verimini bekliyorlar. Bu durumda TUPRS temettü hisseleri arasında birinci sıraya yerleşecek iken hemde güçlü bir büyüme hissesi olarak yatırımcıların güvenini kazanacak. Şirketin son bir yıldaki fiyat performansı da %230 oranındadır. Bu bağlamda şirket yıllık yükselişi %155 olan BİST100 endeksini performans olarak geçerek yatırımıcılarına güven vermeye devam etmektedir.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler