2023 KOZAL Temettü Verecek mi?

temettu-tahmini.png

Koza Altın (KOZAL) Bu Yıl Temettü Dağıtacak mı? KOZAL Temettü Tarihi Ne Zaman?

Koza Altın 2022 ve 2023 yılının en çok konuşulan hisse senetlerinden biri olmaya devem ediyor. Şirket %2000 oranında dev bir bedelsiz sermaye artırımı kararı alarak yatırımcılarını oldukça şaşırtmıştı. Bu bedelsiz oranını duyan yatırımcılar ise KOZAL'a yatırım yapmaya başlamışlardı. Fakat KOZAL bedelsiz sonrası oldukça sakin bir performans sergiledi ve hatta düşüş yaşadı. Şimdi ise en merak edilen sorulardan birisi KOZAL temettü verecek mi? KOZAL temettü tarihi ne zaman? gibi sorular olmaya devam ediyor. Bunlardan önce KOZAL temettü geçmişini ve bedelsiz geçmişini bir göz atalım. Ardından KOZAL'ın temettü dağıtımı hakkında bilgiler verelim.

KOZAL Temettü Geçmişi

Koza Altın (KOZAL) temettü geçmişi aşağıda görseldeki gibidir. Listede gördüğümüz gibi şirketin düzensiz bir temettü dağıtım politikası bulunuyor. 2014 yılında iki farklı tarihte temettü dağıtımı yapmasının ardından 2015 yılında da ortalama bir oranda temettü dağıtımı yapmış görünüyor. 2025 yılından sonra 2022 yılına kadar herhangi bir temettü dağıtımı yapılmamış. 2022 yılında ise oldukça düşük miktarda bir dağıtım yapıldığı gözlemleniyor.

KOZAL Bedelsiz Geçmişi

KOZAL bedelsiz geçmişi de temettü geçmişi gibi oldukça sakin görünüyor. Şirket son 13 yıldır sadece iki defa bedelsiz sermaye artırımı yapmış. Bunlardan ilki 2010 yılında %154 oranında ikincisi ise içinde bulunduğumuz yıl yani 2023 yılında %2000 olarak gerçekleşmiş.

KOZAL 2023 Yılında Temettü Dağıtımı Yapacak mı?

Şirket 2023 yılı için temettü dağıtımı yapacağını açıkladı. KOZAL Temettü dağıtımı 14 Temmuz 2023 tarihinde hisse başı 0,40 TL olarak gerçekleşecek. KOZAL 2023 ilk çeyrek bilançosu açıklandı. KOZAL bilançosunu değerlendirecek olursak geçen senenin aynı dönemine göre iyi bir bilanço ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Şirket geçen senenin aynı dönemine göre satışlarını %16 oranında artırarak ilk çeyrekte 1.6 milyar TL satış geliri elde etti. Satışlardaki artış ile birlikte net kar satışlardan daha fazla bir büyüme kaydederek %31 oranında artarak 1.38 milyar TL olarak gerçekleşti. Satış ve net kardaki artış ile birlikte şirketin sahip olduğu net nakit pozisyonu ise  10.48 milyar TL gibi dev bir miktara ulaştı. KOZAL bilanço incelememizin ardından şirketin sahip olduğu kaynakların oldukça fazla olduğunu görmek mümkün. Kısacası şirketin temettü dağıtımı yapmaması için önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Bu nedenle KOZAL yakın bir zaman içerisinde hisse başına dağıtacağı temettü miktarını ve temettü tarihini açıklayabilir. KOZAL tarafından yapılacak olan temettü açıklamasının ikinci çeyrek sonuçları açıklanmadan yapılacağını düşünüyoruz.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler