2023 Net Karı En Yüksek Borsa Şirketleri

İlk Çeyrekte Hangi Borsa Şirketleri En Çok Kar Elde Etti?

2023-net-kari-en-yuksek-borsa-sirketleri.png

İlk Çeyrekte Hangi Borsa Şirketleri En Çok Kar Elde Etti?

Borsa İstanbul'da 2023 yılının ilk çeyrek bilançoları açıklandı. 2022 yılının ilk çeyreğine göre çok daha düşük sonuçlar açıklayan borsa şirketleri faaliyetlerine devam ediyor. Yatırımcılar borsada hangi şirketin geçen senenin aynı dönemine göre daha fazla kar elde ettiğini merak ediyor. Bazı şirketler net karını çok sert şekilde artırırken bazı şirketler ise kardan zarara geçtiler. Sizler için borsada net karını en çok arttıran ve en yüksek net kara sahip şirketleri aşağıda listeledik...

TIKLA VE SATIN AL

Borsada Net Karını En Çok Arttıran Şirketler

Borsada net karı en yüksek şirketlerin ilk başında Anadolu Holding (AGHOL) yer alıyor. AGHOL son 1 yılda net karını %53.302 bin artırarak inanılmaz bir oran ile karşımıza çıkıyor. Şirket geçen senenin aynı döneminde zararda iken 2023 ilk çeyrekte ise 660 milyon TL kar etmiş durumda. Listede ikinci sırada Oncosem Onkoloji bulunuyor. Şirket 2022 yılının Aralık ayında halka arz edilmişti. 2022 ilk çeyreğinde şirketin net karı 5 bin TL olmasına karşın 2023 yılının ilk çeyreğinde 1.4 milyon TL kar etmiş durumda. Buna göre şirketin net kar artışı %25.01 bin olarak gözlemleniyor. Üçüncü sırada ise DAP Gayrimenkul bulunuyor. DAPGM 2022 ilk çeyreğinde sadece 1 milyon 964 bin TL kar ederken 2023 yılının ilk çeyreğinde 174 milyon 473 bin TL kar etmiş durumda. Buna göre DAPGM net karını bir yıl içerisinde %8.681 bin oranında arttırmış görünüyor.

Borsada Net Karı En Yüksek Şirketler

Borsa İstanbul'da net karı en yüksek şirketlerin başında her zaman olduğu gibi Koç Holding (KCHOL) bulunuyor. KCHOL uzun süredir bu önemli listenin başında kalmayı istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Şirketin dünya çapındaki faaliyetleri ve yüksek miktardaki yatırım harcamaları listenin başında kalmasını destekliyor. GARAN, ISKUR, ISCTR, YKBNK ve AKBNK ise bankacılık sektörünün listenin büyük bir kısmına hakim olduğunu bizlere gösteriyor. Bankaların özellikle düşük maaliyet giderleri ve yüksek gelir yapıları nedeniyle güçlü karlar elde etmelerini sağlıyor. Listede diğer bir önemli şirket TUPRS. Tüpraş sektöründe ve faaliyet gösterdiği alanda ülkemizin lider şirketi konumunda bulunuyor. Şirketin elde ettiği karlar gerçekten dudak uçuklatıyor.

Net Karın Yüksek Olması Neden Önemli?

Şirketlerin satışlarından elde ettikleri kar maliyetler çıkarıldıktan sonra brüt kar olarak karşımıza çıkar. Brüt kardan belirli kalemlerin çıkarılması yani vergi ve amortisman giderlerinin düşülmesi ile birlikte net kar miktarı kalır. Net kar şirketin tüm giderlerinden arındırılmış kar miktarıdır. Bu nedenle net kar ne kadar yüksek olursa şirket yeni iş ve yatırımlar için o kadar kaynak ayırabilir, çalışanlarına daha iyi imkanlar sunabilir ve kendine yeni iş kolları yaratabilir. Bütün bunlar ise şirketin büyüyüp gelişmesine yardımcı olur. Borsa yatırımı yapan yatırımcıların asıl bakması gereken önemli bir kriter de budur. Şirket ne kadar kar ediyor ve bu karını nasıl değerlendiriyor? Bu bakımdan net karın önemi oldukça büyüktür.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yorum Yaz

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.

Diğer Haberler